Kancelarie Adwokackie Lublin - Małgorzata Betlej, Anna Lewandowska

Gazeta Prawna

Woś: Prawica, malująca Bodnara jako „zło wcielone”, pokazuje jak rządzący odklejają się od rzeczywistości

Poseł Ruchu Narodowego Robert Winnicki rozpoczął zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie rzecznika praw obywatelskich. Wcześniej podobną akcję zapowiadał Stanisław Pięta z PiS. Odwołaniem straszyła go też rzeczniczka partii rządzącej Beata Mazurek. Tymczasem prawica powinna zostawić Adama Bodnara w spokoju. Więcej – powinna rzecznikowi praw obywatelskich pomagać

Dodano: 24.09.2017, 21:30

Niemcy: CDU/CSU wygrywają wybory do Bundestagu. AfD trzecią siłą

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech - podała telewizja publiczna ARD w oparciu o sondaże exit polls. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą.

Dodano: 24.09.2017, 20:50

Włochy: Myśliwiec runął do morza w czasie pokazów lotniczych

Myśliwiec Eurofighter włoskiego lotnictwa runął w niedzielę do morza podczas pokazów lotniczych w rejonie miasta Terracina na południe od Rzymu. Na pokładzie było dwóch pilotów, których uważa się za zaginionych. Wypadek obserwowały tysiące ludzi.

Dodano: 24.09.2017, 20:41

Przed Sejmem demonstracja za liberalizacją prawa aborcyjnego

Pod hasłem „Wolne Polki – Wolna Polska” demonstrowali w niedzielę przed Sejmem zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego. Domagają się m.in. prawa do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, oraz przywrócenia tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

Dodano: 24.09.2017, 20:18

Poznań: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków zamordowanych w sowieckiej Rosji

Cierpieli i ginęli, gdyż byli Polakami – napisano na tablicy upamiętniającej Polaków prześladowanych i eksterminowanych w sowieckiej Rosji w latach 1921-1939. Pierwszą tablicę pamięci pomordowanych w „Operacji Polskiej” NKWD odsłonięto w niedzielę w Poznaniu.

Dodano: 24.09.2017, 19:45

Kaczyński: Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać. Są jednak różnice zdań

Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy". Wskazał jednak, że są "daleko idące różnice zdań". Dziś nie wiem, czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika - powiedział.

Dodano: 24.09.2017, 19:18

Irak: Udział Kurdów w ataku na Hawidżę

Kurdyjscy peszmergowie zawarli porozumienie z armią iracką w sprawie udziału w operacji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w Hawidży na północy Iraku.

Dodano: 24.09.2017, 19:17

MON: Juźwik jest cywilem, nie mogliśmy go sprawdzać

Ministerstwo Obrony Narodowej nie mogło sprawdzać płk. rez. Czesława Juźwika, bo z wojska odszedł w 2007 r., a w BBN został zatrudniony jako pracownik cywilny; MON nie ma żadnej prawnej możliwości oddziaływania na politykę kadrową prowadzoną przez kierownictwo BBN - poinformowało MON.

Dodano: 24.09.2017, 19:13

Iran zablokował ruch lotniczy z irackim Kurdystanem

Teheran poinformował w niedzielę o zamknięciu irańskiej przestrzeni powietrznej dla ruchu lotniczego z i do irackiego Regionu Kurdystanu w związku z planowanym tam przez Kurdów na poniedziałek referendum niepodległościowym.

Dodano: 24.09.2017, 19:10

W Meksyku wciąż trzęsie się ziemia

Kolejne w ostatnim okresie trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Meksyk. Tym razem były to wstrząsy o magnitudzie 5,9 z epicentrum u zachodnich wybrzeży, ok. 100 km od miejscowości Tonala w stanie Chiapas. Nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

Dodano: 24.09.2017, 18:31

Wymiana kas fiskalnych. Koszty, terminy, procedura

Poza rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącym kryteriów i warunków technicznych kas fiskalnych, na rządowej stronie centrum legislacji pojawił się projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca określa w nim procedurę wymiany kas fiskalnych i wymienia podmioty, których dotyczy ten obowiązek. Objaśniamy najważniejsze regulacje, którymi od 2018 roku zostaną objęci podatnicy VAT.

Dodano: 24.09.2017, 18:30

Łódź: Pięć dzieł nominowanych do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Pięć spośród 56 nadesłanych prac nominowano do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej co roku za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowana przez Uniwersytet Łódzki nagroda jest jedynym tego typu wyróżnieniem promującym polską humanistykę.

Dodano: 24.09.2017, 17:34

Kiedy rodzic odpowiada za czyny i szkody wyrządzone przez dziecko?

Dziecko pozostaje pod opieką rodzica (lub opiekuna) aż do uzyskania pełnoletności. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi swojego nieletniego dziecka i to oni odpowiedzialni są za zachowanie się małoletniego. Co do zasady małoletni który nie ukończył 13 roku życia nie ponosi za wyrządzone przez siebie szkody. Nie oznacza to jednak, że poszkodowany nie może w takim przypadku, domagać się odszkodowania.

Dodano: 24.09.2017, 17:30

Francja: Trwają wybory do Senatu

W niedzielę rozpoczęły się wybory do francuskiego Senatu. Głosowanie odbywa się w 38 departamentach, m.in. w Paryżu. Końcowe wyniki wyborów, w których odnowiona zostanie jedna trzecia składu francuskiego Senatu, powinny być znane ok. godziny 18.

Dodano: 24.09.2017, 15:58

Subiektywne odczucia męża mało ważne podczas oceny skutków kolizji spowodowanej przez żonę

Badając szkodę należy kierować się obiektywizmem. Twierdzenia pasażera, którego łączy z kierowcą zażyła relacja nie są w pełni wiarygodne.

Dodano: 24.09.2017, 15:30